01.11.2023.

Kalve Coffee” un LNMM papildina veltījumu sēriju latviešu māksliniekiem ar jaunu garšu: Džo / Jāzeps Grosvalds

Vietējie kafijas grauzdētāji “Kalve Coffee Roasters” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju turpina atzīmēt leģendāru Latvijas vizuālās mākslas meistaru sasniegumus, savu aktuālāko espresso maisījumu šoreiz veltot latviešu modernisma aizsācējam Jāzepam Grosvaldam.

No 2023. gada 11. novembra līdz 2024. gada 30. martam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenajā ēkā norisināsies Jāzepam Grosvaldam veltīta apjomīga retrospekcija “Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai”. Par godu šai izstādei jauno “KALVE” kafijas bundžu etiķeti rotās Jāzepa Grosvalda darbs “Alkazara dārzs Seviljā” (1913, LNMM kolekcija).

“Mākslā ietilpst racionāli neizskaidrojama dimensija, kas pārvērš apkārtējo vidi par patīkamu un pievilcīgu. Tā var būt augstas kvalitātes glezna mājās, pilsētas objekts vai skaists gleznu attēlojums uz kafijas bundžas. Māksla, it sevišķi glezniecība, mani vienmēr ir saistījusi, un vizuālā estētika kļuvusi par nepārprotamu dzīves vērtību. Es ticu, ka skaista vide ir būtisks priekšnoteikums cilvēka attīstībai. “KALVE” mērķis ir uzlabot cilvēku dzīves kvalitāti, piedāvājot kafiju. Tādēļ mums lielu prieku sagādā tas, ka sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju esam radījuši iespēju ienest Purvīša un Grosvalda lielisko mākslas darbu klātbūtnes sajūtu cilvēku mājās caur kafijas bundžu,” saka “Kalve Coffee” līdzīpašnieks un vadītājs Gatis Zēmanis.

Jāzeps Grosvalds (1891–1920), ģimenes un draugu vidū dēvēts par Džo, ir viena no ievērojamākajām personībām Latvijas mākslā – ne tikai klasiskā modernisma ieviesējs, bet arī vairāku nacionāli nozīmīgu tēmu aizsācējs, kurš veidoja pamatu tikko neatkarību ieguvušās jaunās Latvijas valsts modernajai mākslai. Džo bija ļoti daudzpusīgs, izcili talantīgs cilvēks, par kuru iespējams teikt, ka būtībā visas viņa darbības uzskatāmas par mākslas faktu – ne tikai paši mākslas darbi, bet arī vēstules, dienasgrāmatas, krāšņi pašdarināti žurnāli, pat modernais ģērbšanās stils un uzvedības modelis.

1913. gada augustā Jāzeps kopā ar brāli Oļģertu devās ceļojumā pa Spāniju, kur apmeklēja vairākas pilsētas, tostarp Barselonu, Madridi, Toledo, Kordovu, Sevilju un Granadu. Seviljas pilsētā mākslinieks atradās nepārtraukti sajūsminātā noskaņā un jutās nonācis īstā austrumu pasakā. Viņu īpaši apbūra Alkazara pils dārzi: “Visur puķes – rozes un mandeļu ziedi un mīksts, parfumē gaiss; dekorācija priekš arābiešu naktīm,” Džo raksta savā dienasgrāmatā. Viduslaiku torņu zobi aiz mimozu priekškara vai mežrožu tīkla un bijušais minarets jeb Hiralda tornis starp palmām uz tumšzila debesu fona – šī ir vizuāla formula, kas ļāva Grosvaldam apzināties krāsu ekspresijas lomu, to emocionālo un estētisko iedarbību, kas tik spēcīgi parādīsies viņa turpmākajos darbos.

“Austrumu noslēpumainā, krāšņā, eksotiskā pasaule Džo vilināja jau vismaz no pusaudža gadiem. Pirmoreiz viņš to atklāja 1913. gada ceļojumā uz Spāniju. Džo nenoguris tvēra apkārt redzamo un piedzīvoto, fiksēja visu, kas likās saistošs, – viņu aizrāva neparastā daba, arhitektūra, cilvēku tipi, austrumu tirgi, neredzētās krāsu kombinācijas, pat valoda, ko mākslinieks pamanījās iemācīties. Džo, kuram katrs gūtais iespaids bija impulss jaunradei, no ceļojumiem atgriezās ar desmitiem mākslas darbu. Ļoti priecājamies, ka viens no tiem tagad varēs nonākt arī mūsu mājās, ik dienu atgādinot: dzīve ir jābauda!” komentē LNMM Komunikācijas daļas vadītāja Annija Sauka.

Izstāde “Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai” ietver aptuveni 400 Jāzepa Grosvalda darbu, caur gleznotāja aizraujošo dzīvesstāstu vēstot par klasisko modernismu un tā ienākšanu latviešu mākslā.

Par jaunu “KALVE” espresso maisījumu

“KALVE” espresso maisījumam “Toffee” piemīt pilnmiesīga, vijīga tekstūra ar karameles, valriekstu notīm un žāvētu augļu pēcgaršu, panākot īrisam līdzīgu profilu – saldenu, sviestainu un intensīvu. Papildus garšas notīm šī kafija kalpo par instrumentu, lai godinātu cilvēkus, kas pozitīvi ietekmējuši pasauli.

Tāpat kā viss pārējais “KALVE” kafijas sortiments, jaunais espresso maisījums no 1. novembra ir nopērkams gan kafijas pupiņu, gan dažādu malumu veidā “KALVE” kafejnīcās Rīgā (Stabu ielā 38, Baznīcas ielā 13, Miera ielā 19, Āgenskalna tirgus “KALVE mini market”), internetveikalā.


Iegādājies

KALVE kafejnīcās Rīgā (Stabu ielā 38, Baznīcas ielā 13, Miera ielā 19)
Āgenskalna tirgus KALVE mini market
internetveikalā www.kalvecoffee.com