Preses relīzes

Latvijas Bankas simtgades izstāde "VĒRTĪBU ZĪMES" pagarināta līdz 22. janvārim

Norises laiks 09.10.2022. - 22.01.2023.
Publicēts 05.01.2023.
Latvijas Bankas simtgades izstāde "VĒRTĪBU ZĪMES" pagarināta līdz 22. janvārim Latvijas Bankas simtgades izstāde "VĒRTĪBU ZĪMES" pagarināta līdz 22. janvārim

Atsaucoties lielajai sabiedrības interesei, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Latvijas Banka raduši iespēju līdz 22. janvārim pagarināt izstādi “VĒRTĪBU ZĪMES”, ko jau apskatījuši vairāk nekā 52 000 apmeklētāju.

Latvijas Bankas (LB) simtgadei veltītā izstāde, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM), atklāj monētas kā unikālus miniatūrus mākslas darbus. Tās iemieso nozīmīgus Latvijas tēla simbolus, latviešu tautas vēstures un garīgās vērtības, izceļ būtiskus notikumus un personības, veidojot ilglaicīgu saikni starp pagātni, tagadni un nākotni.

Izstādē rodas priekšstats par to, kas simts gados latviešiem ir bijis svarīgs. Un to, kas ir bijis svarīgs, Latvijas Banka latviešu uzdevumā ir iekalusi šajās monētās uz neierobežotu laiku,

uzsver Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Izstāde, kura šobrīd ir aplūkojama LNMM galvenās ēkas 4. un 5. stāva zālēs, iepazīstina ar 80 mākslinieciski augstvērtīgākajām un oriģinālākajām Latvijas Bankas kolekcijas monētām, kas regulāri tiek izlaistas sākot ar 1996. gadu. Ekspozīcija piedāvā vizuāli piesātinātu piedzīvojumu – inovatīvie risinājumi raisa emocijas, tie ir saistoši un izglītojoši gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Projekta kuratore, LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska stāsta: “Izstādes virsuzdevums ir piesaistīt ikvienas paaudzes uzmanību, lai tā būtu interesanta ne tikai elitāram monētu kolekcionāru lokam, jo katrā no šīm sudraba monētām ir iekalta kāda daļa no mūsu kopīgajām vērtībām”.

““Vērtību zīmes” ir meditatīva izstāde, kurā nesteidzīgi piedzīvot gan tās veidotāju piedāvāto distancēti estetizēto skatījumu uz naudu, gan laikmetīgu un kvalitatīvi realizētu izstādes dizainu”, raksta Anete Krūmiņa recenzijā “FOLD”.

“Izstāde “VĒRTĪBU ZĪMES” ir patiesi brīnumains notikums monētu mākslas vēsturē”, secina Latvijas Universitātes asociētais profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis, Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas eksperts Vjačeslavs Kaščejevs.

Izstādes apmeklētāji dalās savos iespaidos sociālajos tīklos:

  • “Izstāde lieliska! Iesaku ikvienam iepazīties! Paveikts vareni liels darbs, un izstāde patiesi baudāma! Biju sajūsmā!” (Patrīcija)
  • “Ar stundu ir daudz par maz, lai apskatītu “VĒRTĪBU ZĪMES” iekš LNMM. Vakar bijām kopā ar brāļa meitu un ļoooti patika abiem. Būs jāiet vēlreiz. Un vispār nākamgad pirkšu LNMM Gada biļeti.” (Dainis)
  • “Jāatzīst, ka devos uz muzeju ar zināmu skepsi, jo numismātika nav īsti “mans lauciņš”. Bet biju patīkami pārsteigta, izstāde izrādījās ļoti interesanta. Pasakaina formu, krāsu un ideju daudzveidība, dažas monētas – vispār īsti juveliermākslas šedevri. Atsevišķos stendos var apskatīt monētas tapšanas procesu no idejas līdz realizācijai, iedvesmas avotus un materiālus. Un ļoti neparasts kopējais noformējums (sevišķā “odziņa” – muzikālais pavadījums). No sirds iesaku apmeklēt!” (Aija)
  • “Neskatoties uz “Talsu siera rituļiem”, “Cielaviņām”, “ūdens skaitītājiem” un iespējams vēl citiem banāliem formas pielūdzējiem, kas sekos, Latvijas Bankas simtgades izstāde “VĒRTĪBU ZĪMES” atstāj vienreizīguma sajūtu. Izcils dizainera Artūra Analta mākslinieciskais risinājums, kas caurvij izstādes pieredzi ikvienā saskarsmes un skatījuma punktā.” (Lolita)
  • “Ja nav jau pagūts, ļoti un no sirds iesaku – Latvijas monētu izstāde LNMM. Nostrādāta līdz perfekcijai.” (Anda)

Jāatgādina, ka vēl tikai līdz 10. janvārim norisinās fotokonkurss ar uzdevumu iemūžināt dizainera Artūra Analta vērienīgo instalāciju “MŪSU SAULE” pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja fasādes. Zeltītā diska formā iekodētas jaunās paaudzes vērtības – ģimene, draugi, mīlestība, dzimtene, daba, planētas ekosistēma un miers. Pirms katrs no 369 zelta ciļņiem, simboliski noslēdzot izstādes notikumu ciklu, nonāk pie zīmējumu autoriem dažādās Latvijas mākslas skolās, LNMM aicina veidot kopīgu atmiņu albumu par “MŪSU SAULI” un piedalīties fotogrāfiju konkursā.


Saistītās izstādes

VĒRTĪBU ZĪMES VĒRTĪBU ZĪMES
09.10.2022. - 22.01.2023.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Monētas stāsta, atklāj un pārsteidz!

Saistītie jaunumi