Preses relīzes

Mediju pastaiga izstādē “Sandro Millers. Malkovičs, Malkovičs, Malkovičs: veltījums fotogrāfijas meistariem”

Norises laiks 25.08.2023.
Publicēts 17.08.2023.

Piektdien, 2023. gada 25. augustā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina žurnālistus uz mediju pastaigu pasaulslavenā amerikāņu fotogrāfa Sandro Millera personālizstādē “Malkovičs, Malkovičs, Malkovičs: veltījums fotogrāfijas meistariem” un tikšanos ar darbu autoru.

“Malkovičs, Malkovičs, Malkovičs: veltījums fotogrāfijas meistariem” (2014) ir unikāls fotoprojekts, kas izpelnījies plašu atzinību daudzviet pasaulē un tagad divus mēnešus – līdz 29. oktobrim – būs skatāms Rīgā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM). Tā autors ir starptautiski pazīstamais amerikāņu fotogrāfs Sandro Millers (Sandro Miller, SANDRO, 1958), kurš guvis spožus panākumus kā reklāmas fotogrāfijas industrijā, tā neatkarīgos radošajos projektos foto un kino jomā. Viņa personālizstādes rīkotas Atlantijas okeāna abās pusēs – sākot no mājām Čikāgā līdz Eiropas un Āzijas muzejiem un izstāžu zālēm.

Šajā darbu sērijā Sandro Millers pārfrazē sev tuvo 20. gadsimta fotogrāfijas klasiķu veidotos attēlus – gan slavenību portretus, gan nepazīstamu cilvēku tēlus, kuri kļuvuši slaveni pateicoties konkrētām fotogrāfijām, rūpīgi rekonstruējot oriģinālo darbu kompozīcijas, apgaismojumu, modeļu pozas un ietērpu. Tikai visi attēlotie personāži ir aizstāti ar vienu… Džonu Malkoviču (John Malkovich). Divas talantīgas personības – izcilo fotogrāfu un ievērojamo amerikāņu kino un teātra aktieri – saista gadiem ilga draudzība, un Malkovičs vairākkārt bijis Millera modelis. Mākslinieku tandēms veido aizraujošu spēli starp kanonizētajiem attēliem un to atkārtojumiem, savdabīgi komentējot atsevišķu personību un tēlu ietekmi fotogrāfijas attīstībā.

Stāstot par leģendāro fotogrāfu radošo mantojumu un savām attiecībām ar to, Sandro Millers saka: “Es ne mirkli nedomāju par slavu, es nevēlējos piesavināties viņu skaļos vārdus, es nedomāju izdarīt to labāk vai nopelnīt kaut vienu grasi. Es domāju vienīgi par apbrīnu, ko vēlos paust, sakot paldies par to milzīgo iedvesmas, dzinuļa, entuziasma un zināšanu lādiņu, ko esmu no viņiem saņēmis. Es ceru, ka tie, kuri mīl fotogrāfiju, rūpīgi iedziļināsies projektā “Veltījums fotogrāfijas meistariem”, pētīs šos meistarus, iepazīs viņu darbus, kas citādi, iespējams, paliktu nepamanīti, un tāpat kā es gūs iedvesmu doties pāri sava potenciāla robežām un radīt pasaulei tikpat ikoniskus attēlus vai darbu kopumus”.

Mediju pastaigā Sandro Millers tuvāk pastāstīs par sava projekta ieceri un muzejā eksponētajiem darbiem, atklājot arī to tapšanas procesu. Papildu komentārus sniegs fotomākslinieka dzīvesbiedre, studijas “SANDRO” direktore Claude-Aline Nazaire-Miller, ekspozīcijas dizaina koncepcijas autors Artūrs Analts, izstādes idejas iedvesmotājs un mecenāts Latvijā Dmitrijs Krupņikovs.

Pasākumu moderēs izstādes kuratores – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska un LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja Astrīda Rogule.

Pēc ievada uzrunām klātesošie kopā ar darbu autoru un izstādes komandu dosies iepazīties ar ekspozīciju. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Mediju pasākums norisināsies angļu valodā.

Vairāk par mākslinieku uzzini šeit.

Par izstādi

Izstāde rīkota sadarbībā ar Madrides kultūras projektu kompāniju diChroma photography. Unikālā fotomākslas ekspozīcija ir divu radoši spilgtu personību – itāļu izcelsmes amerikāņu fotogrāfa Sandro Millera (Sandro Miller, SANDRO) un ievērojamā amerikāņu kino un teātra aktiera Džona Malkoviča (John Malkovich) – kopdarbs. Viņus saista gadiem ilga draudzība, un Malkovičs vairākkārt bijis Millera modelis.

Darbu sērijā “Malkovičs, Malkovičs, Malkovičs: veltījums fotogrāfijas meistariem” (“Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters”) Sandro Millers pārfrazē vairāku 20. gadsimta fotogrāfijas klasiķu veidotos attēlus – gan slavenību portretus, gan nepazīstamu cilvēku tēlus, kuri kļuvuši slaveni pateicoties konkrētām fotogrāfijām. Parafrāzēs ir rekonstruētas oriģinālo, ikonisko fotogrāfiju kompozīcijas, apgaismojums, modeļu pozas un ietērps. Tikai attēlotās personas – Ērvinga Penna stūrī iedzītais Trūmens Kapote, Bērta Stērna izģērbtā Merilina Monro, Dorotejas Langes klasiskā imigrantu māte, Ričarda Avedona vīrs ar bitēm, Roberta Mapltorpa pašportrets un daudzas citas – ir aizstātas ar vienu pašu… Džonu Malkoviču. Mākslinieku – fotogrāfa un aktiera – tandēms veido aizraujošu un kritisku spēli starp kanonizētajiem attēliem un to atkārtojumiem, ironiski komentējot atsevišķu personību un tēlu ietekmi fotogrāfijas attīstībā.

Sandro Millers (1958) ir guvis izcilus panākumus reklāmas un portretu fotogrāfijā, sadarbojoties ar ietekmīgiem zīmoliem (“American Express”, “Coca-Cola”, “BMW”) un žurnāliem (“Forbes”, “GQ”, “Esquire”). Paralēli viņš attīsta mākslas projektus foto un kino jomā. Rīgā aplūkojamā darbu sērija izpelnījusies plašu atzinību – bijusi daudzkārt izstādīta, reproducēta un recenzēta. Tagad, deviņus gadus pēc pirmās eksponēšanas Katrīnas Edelmanes galerijā Čikāgā (Catherine Edelman Gallery, 2014) un spožas prezentācijas nozīmīgajā Arlas foto festivālā (Les Rencontres d’Arles Photographie, 2015), tā būs pieejama arī interesentiem Latvijā. Jāatzīmē, ka 2015. gadā SANDRO projekts ir saņēmis prestižo Lucie Foundation balvu kategorijā “International Photographer of the Year”.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izsaka pateicību visiem projektā iesaistītajiem, īpašu paldies sakot uzņēmējam Dmitrijam Krupņikovam par dalību izstādes norises organizēšanā un virzībā.

Projektu realizē:
Kultūras projektu kompānija diChroma photography / Madride, Spānija
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs / Rīga, Latvija

Projektu atbalsta:
ASV vēstniecība Latvijā
nodibinājums “Nākotnes atbalsta fonds”
SIA “Bormio”
Dmitrijs Krupņikovs

Projekta kuratores:
Anna Morine (Anne Morin) / diChroma photography, Spānija

Inese Baranovska, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvija
T: (+371) 67 830 900,
E:

Astrīda Rogule, Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvija
T: (+371) 60 007 718,
E:

Izstādes dizaina koncepcija un grafiskā identitāte:
Artūrs Analts, mākslinieks

Tehniskā realizācija:
Yes We Can