26.08.2023. - 29.10.2023.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Sandro Millers. Malkovičs, Malkovičs, Malkovičs: veltījums fotogrāfijas meistariem

No 2023. gada 26. augusta līdz 29. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) ir skatāma starptautiski pazīstamā amerikāņu fotogrāfa Sandro Millera darbu sērija “Malkovičs, Malkovičs, Malkovičs: veltījums fotogrāfijas meistariem”.

Izstāde rīkota sadarbībā ar Madrides kultūras projektu kompāniju diChroma photography. Unikālā fotomākslas ekspozīcija ir divu radoši spilgtu personību – itāļu izcelsmes amerikāņu fotogrāfa Sandro Millera (Sandro Miller, SANDRO) un ievērojamā amerikāņu kino un teātra aktiera Džona Malkoviča (John Malkovich) – kopdarbs. Viņus saista gadiem ilga draudzība, un Malkovičs vairākkārt bijis Millera modelis.

Darbu sērijā “Malkovičs, Malkovičs, Malkovičs: veltījums fotogrāfijas meistariem” (“Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters”) Sandro Millers pārfrazē vairāku 20. gadsimta fotogrāfijas klasiķu veidotos attēlus – gan slavenību portretus, gan nepazīstamu cilvēku tēlus, kuri kļuvuši slaveni pateicoties konkrētām fotogrāfijām. Parafrāzēs ir rekonstruētas oriģinālo, ikonisko fotogrāfiju kompozīcijas, apgaismojums, modeļu pozas un ietērps. Tikai attēlotās personas – Ērvinga Pena stūrī iedzītais Trūmens Kapote, Bērta Šterna izģērbtā Merilina Monro, Dorotejas Langes klasiskā imigrantu māte, Ričarda Avedona vīrs ar bitēm, Roberta Mapltorpa pašportrets un daudzas citas – ir aizstātas ar vienu pašu… Džonu Malkoviču. Mākslinieku – fotogrāfa un aktiera – tandēms veido aizraujošu un kritisku spēli starp kanonizētajiem attēliem un to atkārtojumiem, ironiski komentējot atsevišķu personību un tēlu ietekmi fotogrāfijas attīstībā.

Sandro Millers (1958) ir guvis izcilus panākumus reklāmas un portretu fotogrāfijā, sadarbojoties ar ietekmīgiem zīmoliem (“American Express”, “Coca-Cola”, “BMW”) un žurnāliem (“Forbes”, “GQ”, “Esquire”). Paralēli viņš attīsta mākslas projektus foto un kino jomā. Autora personālizstādes rīkotas Atlantijas okeāna abās pusēs – sākot no mājām Čikāgā līdz Eiropas un Āzijas muzejiem un izstāžu zālēm.

Rīgā aplūkojamā darbu sērija plašu atzinību – bijusi daudzkārt izstādīta, reproducēta un recenzēta. Tagad, deviņus gadus pēc pirmās eksponēšanas Katrīnas Edelmanes galerijā Čikāgā (Catherine Edelman Gallery, 2014) un spožas izpelnījusies prezentācijas nozīmīgajā Arlas foto festivālā (Les Rencontres d’Arles Photographie, 2015), tā būs pieejama arī interesentiem Latvijā. Jāatzīmē, ka 2015. gadā SANDRO projekts ir saņēmis prestižo Lucie Foundation balvu kategorijā “International Photographer of the Year”.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izsaka pateicību visiem projektā iesaistītajiem, īpašu paldies sakot uzņēmējam Dmitrijam Krupņikovam par dalību izstādes norises organizēšanā un virzībā.

Projektu realizē:

Projektu atbalsta:


Projektu realizē

Kultūras projektu kompānija diChroma photography / Madride, Spānija
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs / Rīga, Latvija

Projektu atbalsta

ASV vēstniecība Latvijā
Nodibinājums “Nākotnes atbalsta fonds”
Bormio Ltd.
Dmitrijs Krupņikovs

Projekta kuratores

Anna Morine (Anne Morin) /
diChroma photography, Spānija

Inese Baranovska
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvija

Astrīda Rogule
Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvija

Izstādes dizaina koncepcija un grafiskā identitāte

Artūrs Analts, mākslinieks

Izstādes tehniskā realizācija

dizaina birojs “Yes We Can

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
Kupola zāle (5. stāvā)
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga