08.06.2024. - 04.08.2024.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Katrīna Neiburga. Sologāmija

Sologāmija. No etimoloģiskā viedokļa šis jēdziens skaidrojams pavisam konkrēti - laulības (Sengrieķu γάμος (gámos) pašam vai pašai ar sevi (solus), kas konceptuāli saistās ar sevis pieņemšanu, taču neatbalso kādas reliģiskas vai juridiskas kategorijas. Sologāmijas pamatprincipu komplektā var nojaust gan feministiskas perspektīvas manifestāciju, gan narcisisma aizmetņus, gan savas identitātes pašapliecinājuma rituālus. Vienlaikus, sologāmijas vērtība ir atklātība, cieņa un spēja risināt adekvātu dialogu pašam ar savu būtību un vēlmēm.

Personālizstādē, kas pievēršas sologāmijas izpētei un šī jēdziena interpretācijām, māksliniece Katrīna Neiburga reflektēs sev raksturīgā atvērtumā un personīgās pasaules irdinājumā. Vairākās video epizodēs māksliniece pievērsīsies pietuvinātam sevis novērojumam dažādās ikdienas situācijās - emocionālā sarunā vai karstasinīgā strīdā pašai ar sevi; dejā ar mājas objektiem pie mīļākās dziesmas; mīlestības un seksualitātes izpausmēs, pieņemot sevi šeit un tagad. Caur emocionālu piesātinājumu, tajā pat laikā, viegli satīrisku skatu, izstāde piedāvās ielūkoties sologāmijas jēdziena izpratnē. Vai mēs meklējam kādus attaisnojumus pašcieņai? Un ja tos meklējam, tad - kādēļ? Katrīnas Neiburgas tuvplāna māksla nebūs atbilde uz citu uzdotajiem jautājumiem, bet gan rezonējošs mudinājums saņemties, pārkāpt neveiklo robežu, un beidzot radīt dzīvas attiecības katram pašam ar sevi.

Katrīna Neiburga ieguvusi bakalaura un maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas akadēmijā, kā arī studējusi Stokholmas Karaliskajā akadēmijā. Latvijas mākslas ainā Neiburga ienāca 2000. gadā, strādājot ar video un instalācijām. Piedalījusies vairākās grupu izstādēs, tai skaitā Sidnejas biennālē Austrālijā (2006), prestižās Ziemeļvalstu Ars Fennica balvas mākslā pretendentu izstādē Kumu muzejā Igaunijā (2009). Kopš 2000. gada Katrīnas personālizstādes bijušas Helsinkos, Budapeštā, Rīgā. Jau vairāk nekā desmit gadus Neiburga veido instalācijas, gaismas un video projekcijas, scenogrāfijas un video operas un teātra iestudējumiem, kā arī koncertiem (LNO “Klīstošais holandietis” (2003), LNO “Jevgēņijs Oņegins” (2011), LNO “Dauka” (2012), JRT “Stum, stum” (2014), LNO “Manona Lesko” (2015) u. c.).


Izstādes kuratore

Auguste Petre

Izstādes scenogrāfija

Aleksejs Beļeckis (sadarbībā ar Līvu Kreisleri)

Vizuālā identitāte

Estere Betija Grāvere

Izstādi atbalsta

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
Kupola zāle
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga