01.06.2024. - 04.08.2024.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Sigita Daugule. Sienas

No 2024. gada 1. jūnija līdz 4. augustam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva zālēs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) noritēs Sigitas Daugules gleznu izstāde “Sienas”.

Sigitu Dauguli kā gleznotāju iedvesmo urbānā vide ar visu, ko cilvēks tajā ir radījis. Pilsētā viņa krāj iespaidus, īpašu uzmanību pievēršot sienām, to faktūrām un krāsām, ko ienesis laika zobs un cilvēka roka. Par impulsu gleznai var kļūt jebkas – dēļi ar atlupušas krāsas slāņiem, mitruma traipi un to raupjā faktūra uz ēkas sienas, kāds uzraksts vai zīmējums uz gadiem nekrāsotas nama fasādes un citas ikdienišķas, daudzu nepamanītas detaļas. To visu māksliniece saglabā savā atmiņā un vēlāk iekļauj mākslas darbos, klājot krāsas slāni pa slānim, veidojot faktūru, slīpējot un citādi apstrādājot gleznas virsmu.

2_sdaugule_deli_2023-copy.jpg

Sigita Daugule. Dēļi. 2023. Audekls, eļļa. Autores īpašums. Foto: Sigita Daugule

Šīs izstādes darbi tapuši, domājot tieši par konkrēto eksponēšanas vietu – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva zālēm. Par projekta ideju gleznotāja saka: “Divas nelielās telpas ar dēļu apšuvumu sienām bija pirmās, kas mani uzrunāja ar iespēju radīt gleznu instalāciju, kas pilnībā mimikrētu apkārtējo vidi un apvienotu sevī divus virzienus, ko piekopju savā glezniecībā – ekspresionismu un fotoreālismu. Ekspozīcija iegarenajā zālē ar stikla grīdu atšķirsies, un šeit plānoju izstādīt vienu monumentālu darbu (vairāk nekā 10 metru platumā), kas turpinās manu jau sen iesākto cilvēku atstāto nospiedumu urbānajā vidē sēriju. Latvijas glezniecībā šobrīd patiesa lielformāta glezniecība ir praktiski iznīkusi, vairāk vai mazāk piemērojoties tirgus prasībām, tādēļ uzskatu, ka šāda veida mākslas attīstīšana un radīšana ir ļoti nepieciešama un iztrūkstoša Latvijas glezniecības kopainā.”

Par mākslinieci

Sigita Daugule absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju (1998), kur apguvusi monumentālo glezniecību pie profesoriem Induļa Zariņa un Alekseja Naumova. Turpmākos trīs gadus pēc akadēmijas beigšanas dzīvojusi un strādājusi Austrijā un Vācijā, ko nodrošināja Austrijas Federālās kancelejas un KulturKontakt Austria stipendija Vīnē (1999, 2000) un Künstlerhaus Lukas stipendija Ārenshopā (2001). Vēlāk kā pirmā pārstāve no Latvijas saņēmusi mākslinieku rezidenču programmas “quartier 21” stipendiju profesionālai izaugsmei Vīnē (2010).

Kopš 1998. gada regulāri rīko personālizstādes, piedalās grupu izstādēs un projektos Latvijā, Austrijā, Vācijā un citur. Viņas darbi glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Rotko muzejā Daugavpilī, Swedbank mūsdienu mākslas kolekcijā, Zuzānu kolekcijā, Lučāno Benetona kolekcijā “Imago Mundi”, kā arī dažādās privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs. 2017. gadā apgāds “Neputns” izdevis bagātīgi ilustrētu Sigitas Daugules mākslas darbu katalogu.

Teksts: Baiba Vanaga


Izstādes koordinatore

Dr. art. Baiba Vanaga
Izstāžu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
4. stāva izstāžu zāle
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Atbalsta


Saistītās preses relīzes

Norises laiks 01.06.2024. - 04.08.2024.
Publicēts 08.04.2024.