Zaļš un vēl zaļāks Zaļš un vēl zaļāks
19.08.2023. - 19.11.2023.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Zaļš un vēl zaļāks

Aktīva izstāde bērniem par mākslu un dabu

No 2023. gada 19. augusta līdz 19. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) “Zaļš un vēl zaļāks”, kas daudzpusīgi atklāj cilvēka un dabas mijiedarbības un sadarbības procesus.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) turpina mērķtiecīgi radīt kvalitatīvu izglītojošu un interaktīvu izstāžu piedāvājumu bērnu (3–9 gadi) un ģimeņu auditorijai. Iniciatīva aizsākās 2018. gadā ar izstādi “Kurš kuram draugs?”, aplūkojot dzīvnieku attēlojumu mākslā, un turpinājās 2020. gadā ar projektu “Rotaļāsimies?”, kas pievērsās rotaļāšanās fenomenam bērna dzīvē.

Trešā izstāde bērniem pieejamā un draudzīgā valodā stāsta par svarīgo pasaules izzināšanā – cilvēka un dabas līdzās pastāvēšanu. Mākslas ekspozīcija rosina apbrīnot dabas bagātību, novērtēt tās spēku un harmoniju. Centrālā uzmanība veltīta atbildības sajūtai, skarot dabas resursu un daudzveidības saglabāšanas, ekoloģijas un ilgtspējas jautājumus.

Izstādes nosaukums apspēlē “zaļās domāšanas un dzīvesveida” tendenci pasaulē, saskatot tās divdabību un nereto virspusējību, kā arī norādot uz nepieciešamību pēc vēl atbildīgākas attieksmes pret apkārtējo vidi. Ilgtspējīga domāšana var nest labumu tikai tad, ja tā ienāk mūsu dzīves uztverē un rīcībā. Aktīva darbība kā pozitīvu pārmaiņu veicinātājs ir projekta uzstādījums un vērtība, aicinot iesaistīties gan dabas un mākslas izzināšanā izstādē, gan savā ikdienā pieņemt videi labvēlīgus lēmumus.

Mākslas ekspozīcija iekļauj glezniecības un grafikas darbus no LNMM kolekcijas, kas aptver vairāku gadu desmitu periodu, akcentējot dabas procesu mainību un pastāvību, kā arī motīvu, radošo tehniku un krāsu paletes variācijas. Krāsaina, stāstoša un saudzējama ainava iemūžināta latviešu vecmeistaru – Jaņa Rozentāla, Johana Valtera, Ludolfa Liberta, Konrāda Ubāna, Jāņa Tīdemaņa – gleznās, pagājušā gadsimta vidus un otrās puses mākslinieku – Eduarda Kalniņa, Jāzepa Pīgožņa, Borisa Bērziņa – veikumā. Mūsdienīgu redzējumu sniedz noslēpumainība Ērikas Gulbes un aktualitāte Andra Eglīša radītajā.

Klātbūtne un iejušanās ir būtiski izstādes elementi. Pārdomāta telpas scenogrāfija un dizains savieno mūsdienās dominējošo digitālo vidi ar fizisko pasauli, vēršot skatu uz pagātni, tagadni un iespējamo nākotni. Zaļā krāsa ekspozīcijā gan veido asociatīvu sasaisti ar dabas tēmu, gan pastiprināti aktualizē vides problemātiku. Svarīgs iekārtojuma elements ir koks – tā dabiskums, latviskums un nozīme ekosistēmā. Kopā ar izstādes skatītājiem muzejā taps uzlīmju mežs, kas nākamajā gadā, sadarbībā ar SIA “Rīgas meži”, realizēsies dabā. Dažādas interaktīvās zonas izglītos un bagātinās apmeklējumu: krāsu palete gleznās un to izejmateriāli dabā, aizraujoša 3D vide kopā ar tehnoloģiju uzņēmumu “Tet”, atkritumu šķirošanas spēle un ilgtspējas padomi no Latvijas Zaļā punkta un vides apsaimniekošanas uzņēmuma “Eco Baltia vide”.

“Ilgtspējīgu domāšanu mēs, pieaugušie, cenšamies ieviest savos ieradumos, taču gribētu cerēt, ka nākamajām paaudzēm tā būs dabiska ikdienas sastāvdaļa. Savienojot tehnoloģijas un gudru to lietošanu ar latviešu kultūrā jau gadsimtiem klātesošo dabas un cilvēka mijiedarbību, mēs iegūstam ilgtspējas kodu, ko varam nodot mūsu bērniem. Vai dabai un tehnoloģijām ir kas kopīgs? To stāstām ekspozīcijā caur četru gadalaiku un dabas norišu prizmu, vijot mūsdienīgo ar vienmēr blakus esošajām tehnoloģijām,” stāsta “Tet” Ilgtspējas attīstības direktore Adriāna Kauliņa.

Izstādes projekts – ekspozīcija, iekārtojums un pavadošā programma – piedāvā bērniem un viņu ģimenēm doties aizraujošā kultūras ceļojumā, aicinot iepazīt, izprast mākslu, Latvijas floru un ilgtspējīgu domāšanu. Pasākumu programma ietver otrreizējās pārstrādes radošās darbnīcas, tematiskas sarunas un nodarbības par Latvijas dabu un tās saglabāšanu, par drošu interneta vidi, kā arī tikšanos ar māksliniekiem un dabas pasaules entuziastiem.

Video ieskats izstādē

Video pieejams muzeja YouTube kanālā
Autors: Rolands Briedis


Sadarbības partneri

Latvijas Nacionālais dabas muzejs
Pasaules Dabas fonds

Galvenie atbalstītāji

SIA “Tet”
SIA “Eco Baltia vide”
SIA “Latvijas Zaļais punkts”
SIA “Rīgas meži”

Atbalstītāji

SIA “Troja”
“Sadolin”
ERGO
SIA “Apgāds Zvaigzne ABC”
SIA “Orkla Foods Latvija”
Nākotnes atbalsta fonds

Izstādes kuratores

Anna Pūtele
izstāžu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Laura Dravniece
izglītības programmu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Mākslinieciskās koncepcijas autors

Artūrs Analts, mākslinieks

Grafiskā identitāte

Eltons Kūns, Artūrs Analts

Kolekciju glabātājas

Aija Brasliņa, Monta Cimdiņa, Ilze Putniņa, Aija Zandersone

Restauratores

Liene Visendorfa, Agnija Burmeistere, Inga Rozefelde 

Zinātniskā konsultācija

Pasaules Dabas fonds, Jānis Šīre, Normunds Pīlips, Dmitrijs Boiko, Aigars Kokins

Izstādes komunikācija

Annija Sauka, Katrīna Vastlāve, Līva Polkmane, Luīze Mizga

Izstādes tehniskā realizācija

dizaina birojs “Yes We Can”, TAPP, Dāvis Maurišs

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
4. stāva izstāžu zāles
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga