Jāzepa Grosvalda memoriālā kolekcija Jāzepa Grosvalda memoriālā kolekcija
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Jāzepa Grosvalda memoriālā kolekcija

Jāzeps Grosvalds (1891-1920) bija mākslinieks, strēlnieks, viens no modernisma aizsācējiem latviešu glezniecībā, kas savā daiļradē veiksmīgi saliedējis eiropeisko un nacionālo.

Jāzepa vecāki bija turīgi un varēja atļauties 1909. gadā zēnam piešķirt naudas līdzekļus studijām ārzemēs. Un tā viņš mācījies Minhenē (1909 - 1910) pie Š.Holloši, Parīzē (1910 - 1914) privātās "akadēmijās" pie K.van Dongena, Š.Gerēna u.c., kubistu skolā "La Palette", guvis plašu informāciju par Eiropas klasisko un laikmetīgo mākslu. Blakus franču modernās mākslas iespaidiem (P.Sezans, A.Derēns) saglabājis noturīgu interesi par vecmeistariem. Jāzepa Grosvalda individuālo stilu raksturo vispārināts tēlojums, sintezētas, vienkāršotas formas, nosacīti krāsu salikumi.

Jāzepa Grosvalda memoriālā kolekcija Latvijas Nacionālajā muzejā tika izveidota 2005.gadā, apvienojot Gerdas Bokalderes dāvinājumu un skaitliski lielo iepirkumu no mākslinieka radiniekiem.

Kolekcijā ietverti mākslinieka bērnības un jaunības zīmējumi, periodiskie izdevumi, ko mākslinieks ir veidojis saviem ģimenes locekļiem, skiču burtnīcas, kas māksliniekam neiztrūkstoši ir bijušas līdzi visos dzīves posmos. Te ir apskatāmi zīmējumi, kas radīti laikā, kad mākslinieks papildina savas zināšanas Parīzē, kā arī, apceļojot Franciju, Spāniju un citas, Eiropas valstis. Tāpat ir daudz unikālu darbu, kas stāsta par latviešu strēlnieku cīņām un bēgļu gaitām I pasaules kara laikā. Zīmējumi top arī dienesta laikā Vilkaviščos un Persijā. Mākslinieks ir zīmējis visur, kur vien viņš dzīvoja, ir zīmējumi no Jūrmalas, Rīgas, Parīzes, Minhenes u.c. Mākslinieks daudz gleznojis portretus, I pasaules kara gados kā viens no pirmajiem latviešu mākslā pievērsies bēgļu un strēlnieku tematikai.

Bez mākslas darbiem Jāzepa Grosvalda mantojumā ietilpst liels skaits dokumentu un fotogrāfiju, kurās ir redzams mākslinieks, viņa ģimenes locekļi un draugi. Šī dokumentālā kolekcijas daļa ir savā mērā unikāla, jo stāsta par laiku, kas būtisks katram latvietim, par Latvijas dibināšanas peripetijām.