Imanta Lancmaņa māksla Imanta Lancmaņa māksla
11.11.2022. - 19.02.2023.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Imanta Lancmaņa māksla

LNMM Lielajā zālē tematiskās grupās izkārtotas Imanta Lancmaņa gleznas, kuras tapušas sākot no 1958. gada.

Mākslinieks beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu 1966. gadā. Kopš tā laika izkopis savu rokrakstu un iemiesojis tajā savu pasaulskatījumu visos klasiskajos glezniecības žanros. Lai arī viņa mākslu var piepulcināt laikmetīgās postmodernās glezniecības straumei, pats mākslinieks izvēlējies to apzīmēt kā konceptuālo romantismu.

Līdzās vērienīgiem tematiskiem cikliem izstādē skatāmas kamerstila klusās dabas un ainavas. Vairāki gleznu cikli – darbi par Bībeles tēmu un Ozolu cikls – pie skatītāja nonāk pirmo reizi.

pasportrets.png

Imants Lancmanis. Pašportrets pie Sējas ozola 2019. gada 27. septembrī. 2021

Imanta Lancmaņa daiļradē bijis pārrāvums, kura laikā viņš intensīvi darbojās, vadot Rundāles pils muzeju, pētot un aprakstot mākslas vēstures liecības, kā arī pasniedzot Stila mācību Latvijas Mākslas akadēmijā 17 gadu garumā.

LNMM Lielajai zālei pieguļošajās telpās tiek atklātas šīs mākslinieka radošā darba šķautnes. Izpratne par vecmeistaru mākslu līdzās dabas studijām, kā arī dzīvā iztēle ir vienlīdz ietekmējušas Imanta Lancmaņa darbu tēlveidi.

Tāpat skatītāji īpašā ekspozīcijā tiek iepazīstināti ar gleznu tapšanas etapiem – fotogrāfijām, skicēm, kartoniem.

Izstādes tituldarbs ir “Pašportrets pie Sējas ozola”, kurā mākslinieks – nopietns, ar fotoaparātu rokās – atrodas Latvijas dabā, līdzās vienam no būtiskiem mūsu tautas simboliem.

Izstādes mākslinieks iekārtotājs ir Latvijas mākslas akadēmijas profesors Ojārs Pētersons.