Imanta Lancmaņa māksla Imanta Lancmaņa māksla
12.11.2022. - 26.02.2023.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Imanta Lancmaņa māksla

No 2022. gada 12. novembra līdz 2023. gada 26. februārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma vērienīga izstāde “Imanta Lancmaņa māksla”.

Lai arī Imanta Lancmaņa daiļradi var piepulcināt laikmetīgās postmodernās glezniecības straumei, pats mākslinieks izvēlējies to apzīmēt kā konceptuālo romantismu. Izpratne par vecmeistaru mantojumu, dabas studijas, kā arī dzīvā iztēle ir vienlīdz ietekmējušas viņa darbu tēlveidi.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Lielajā zālē tematiski grupētas Imanta Lancmaņa gleznas, kuras tapušas sākot no 1958. gada. Imants Lancmanis beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu 1966. gadā. Kopš tā laika viņš izkopis individuālo rokrakstu un iemiesojis tajā savu pasaules redzējumu visos klasiskajos glezniecības žanros. Vairāki gleznu cikli – darbi par Bībeles tēmu un Ozolu cikls – pie skatītāja nonāk pirmo reizi. Izstādē eksponēti arī portreti, kamerstila klusās dabas un ainavas.

Imanta Lancmaņa daiļradē bijis pārrāvums, kad viņš intensīvi darbojās, vadot Rundāles pils muzeju, pētot un aprakstot mākslas vēstures liecības, pasniedzot stila mācību Latvijas Mākslas akadēmijā 17 gadu garumā. Atsevišķas ekspozīcijas sadaļas atklāj šīs mākslinieka radošā darba šķautnes un iepazīstina ar gleznu tapšanas etapiem – fotogrāfijām, skicēm, kartoniem. Izstādes tituldarbs ir “Pašportrets pie Sējas ozola 2019. gada 27. septembrī”, kurā autors – nopietns, ar fotoaparātu rokās – atrodas Latvijas dabā, pie viena no būtiskiem latviešu tautas simboliem.

1y8a2850.jpg
Foto: Kristīne Madjare / Arterritory.com

Izstādē iekļauti Imanta Lancmaņa darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja, Rundāles pils muzeja un Bauskas muzeja krājuma, Latvijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Mākslinieku savienības, Latvijas Zinātņu akadēmijas, Zuzānu kolekcijas, mecenātu Teterevu ģimenes kolekcijas, no likvidējamās AS ABLV Bank mākslas darbu kolekcijas un daudzām privātkolekcijām.

Foto: Kristīne Madjare / Arterritory.com

Izstādes kuratore ir mākslas zinātniece Helēna Demakova, izstādes mākslinieks un grafiskais dizainers – Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Ojārs Pētersons.

Izstādi papildina plaša pasākumu un izglītības norišu programma, ietverot “Sarunas muzejā”, lekcijas, nodarbības bērniem, pieaugušajiem un senioriem.

Teksts: Helēna Demakova


Izstādes kuratore

Helēna Demakova, mākslas zinātniece

Projekta vadītāja

Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece,
Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes mākslinieks

Ojārs Pētersons, mākslinieks,
Latvijas Mākslas akadēmijas profesors

Grafiskais dizains

Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Sadarbības partneri

Latvijas Radio, Latvijas Televīzija, JCDecaux, Rīgas dome, Arctic paper

Izstādi atbalsta

Kultūras ministrija

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka
Lielā izstāžu zāle (-2. stāvā)
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga