Akcija "Muzeju nakts 2023" mākslas muzejos Akcija "Muzeju nakts 2023" mākslas muzejos
02.05.2023.

Akcija "Muzeju nakts 2023" mākslas muzejos

Sestdien, naktī no 2023. gada 13. uz 14. maiju, Latvijā jau 19. reizi norisināsies starptautiskā akcija "Muzeju nakts". Attīstot pasākuma vienojošo tēmu "Radīšana", Latvijas Nacionālais mākslas muzejs šajā vakarā aicina uz dažādām aizraujošām izglītojošām un ar mākslas jaunradi saistītām aktivitātēm ģimenēm ar bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem.

Mākslas muzeji ir vieta gan mākslas darbu aplūkošanai, gan radīšanai. Katrs muzeja izstādēs un ekspozīcijās redzamais priekšmets nes unikālu stāstu, rosinot jaunu nozīmju un interpretāciju veidošanos. Muzejs ir telpa diskusijām un domu apmaiņai, vieta, kur dzimst oriģinālas idejas un paveras plaši izpētes lauki.

Muzeju naktī mākslas muzeju durvis būs atvērtas ilgāk nekā ierasts, piedāvājot ikvienam rast iedvesmu un enerģiju sevis pilnveidošanai vai vienkārši laiku nesteidzīgai kopābūšanai. Jau no plkst. 19.00 akcijas dalībnieki tiek gaidīti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) struktūrvienībās – LNMM galvenajā ēkā (Jaņa Rozentāla laukumā 1), Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (MMRB; Doma laukumā 6), Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM; Skārņu ielā 10), Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (SBM; Elizabetes ielā 57a, dz. 26). Savukārt ekspozīcija "Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi" Muzeju krātuvē (SM; Pulka ielā 8) būs pieejama kultūras cienītājiem no plkst. 17.00.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vēsturiskajā galvenajā ēkā

visa vakara garumā no plkst. 19.00 līdz 01.00 (ieeja līdz 00.00) apskatei būs atvērta pastāvīgā ekspozīcija "Latvijas māksla 19.–20. gadsimts", ekspozīcija "12 fotogrāfi / 125 fotogrāfijas / 10 sērijas", kā arī divas izstādes – "Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991" un "Imants Vecozols. Gaismas laušana".

Izstāde “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. 2023. Foto: Kristīne Madjare

Izstāde "Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. 2023. Foto: Kristīne Madjare

Izstāde "Imants Vecozols. Gaismas laušana" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. 2023. Foto: Inga Baltā

No plkst. 19.00 līdz 21.00 apmeklētāji varēs piedalīties kopīgas lielformāta gleznas radīšanā, iedvesmojoties no 90. gadu žurnāla "Avots" izdevumiem un paužot savas sajūtas par neatkarības laiku uz audekla. Paralēli sadarbībā ar zīmolu "Skrīveru saldumi" norisināsies aktivitāte ģimenēm "Saskati un ieraugi", kurā dalībnieki meklēs gleznu fragmentus muzeja ekspozīcijā un atzīmēs tos īpašā kartē. Par ātri un pareizi izpildītu uzdevumu uzvarētāji dāvanā saņems garšīgu balvu.

Plkst. 20.00–22.00 LNMM 2. stāva vestibils pārtaps par deju grīdu, uz kuras katrs varēs atmodināt sevī kustību brīvību 80. gadu beigu un 90. gadu sākumam raksturīgos mūzikas ritmos. Par skaņu Atmodas diskotēkā rūpēsies Latvijas Radio 6 – Latvijas Universitātes Radio NABA dīdžejs, raidījuma "Dabsolis" vadītājs un vinilomāns DJ SairaM.

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Muzeju nakts viesus gaidīs no plkst. 19.00 līdz 01.00 (ieeja līdz 00.00), piedāvājot aplūkot izstādi "Laikmeta refleksijas" un atklāt Latvijas mākslinieku 20. gadsimta darbus no Rietumu Bankas glezniecības kolekcijas. Atsevišķi izvietotajā ekrānā tiks demonstrēta jauna, vēl nebijusi foto galerija, kas stāsta par MMRB un Rietumu Bankas darbinieku, kā arī muzeja apmeklētāju veidotajām privātkolekcijām.

Izstādes “Laikmeta refleksijas. Rietumu Bankas Latvijas glezniecības kolekcija” ekspozīcija  Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA. 2023. Publicitātes foto

Izstādes "Laikmeta refleksijas. Rietumu Bankas Latvijas glezniecības kolekcija" ekspozīcija. Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA. 2023. Publicitātes foto

Atmiņas spēle “Memento” Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA. 2023. Publicitātes attēls
Atmiņas spēle "Memento" Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA. 2023. Publicitātes attēls

Aktualizējot krājuma radīšanu, vēl pa dienu – no plkst. 10.00 līdz 18.00 – MMRB aicinās savus skatītājus piedalīties tematiskā atmiņas spēlē "Memento", ar kuras palīdzību iespējams labāk iepazīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un jauno izstādi.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Muzeju naktī no plkst. 19.00 līdz 00.00 (ieeja līdz 23.00) pārsteigs ar gaismas, krāsu un skaņas sinerģiju pasaules atzinību guvušā latviešu dizainera Germana Ermiča pirmajā personālizstādē Latvijā "Plūstoši", kurā apkopoti autora nozīmīgākie darbi. Plašāk par tiem vakara gaitā stāstīs mediatori.

Germana Ermiča personālizstāde “Plūstoši” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. 2023.  Foto: Lauris Aizupietis

Germana Ermiča personālizstāde "Plūstoši" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. 2023. Foto: Lauris Aizupietis

Germana Ermiča personālizstāde “Plūstoši” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. 2023.  Foto: Lauris Aizupietis

Germana Ermiča personālizstāde "Plūstoši" Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. 2023. Foto: Lauris Aizupietis

Vienlaicīgi izstādē norisināsies foto akcija "Plūstošie skatpunkti". Caur foto rāmīti, kas būs paņemams muzeja vestibilā, jebkurš varēs meklēt un fotografēt interesantus mākslas darbu un ekspozīcijas rakursus. Izmantojot mirkļbirku #dmdm un #plūstoši, ar tiem būs iespēja dalīties sociālo tīklu kontos. Tāpat visu vakaru ekspozīcijā darbosies interaktīvā balsošanas siena, uz kuras skatītāji aicināti atstāt atsauksmes un nobalsot par savu iemīļotāko izstādes darbu.

No plkst. 19.00 līdz 22.00 gan mazie, gan lielie tiks rosināti radoši izpausties kartīšu krāsošanas darbnīcā, veidojot krāsu pārejas slavenajam Germana Ermiča stikla krēslam "Ombré".

Muzeju naktī LNMM galvenajā ēkā, MMRB un DMDM no plkst. 19.00 līdz 21.00 būs iespējams satikt Mākslas muzeju Jauniešu kluba (MMJK) biedrus, kuri ir sarūpējuši dažādas aktivitātes un uzdevumus. Tos, kas šajā vakarā sameklēs MMJK jauniešus visās trīs ēkās (viņus varēs atpazīt pēc īpašām uzlīmēm uz apģērba), gaida kāds patīkams pārsteigums.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja

viesi 13. maijā no plkst. 19.00 līdz 23.00 nokļūs 20. gadsimta 20.–30. gadu atmosfērā, aplūkojot kādreizējo mākslinieku dzīvokli – tā perioda mēbeles, interjera un sadzīves priekšmetus, kas papildina modernisma laikmeta ainu, ko atklāj ekspozīcijā esošās gleznas, grafikas un citi mākslas darbi. Izstāde "Iekšējie dialogi. Aleksandras Beļcovas dienasgrāmatas un vēstules" ļaus dziļāk iepazīt gleznotājas personību, izprast viņas dzīves notikumus, pārdomas un izjūtas par ikdienu un mākslu. Tatjanas Sutas istabā būs apskatāma video hronika no Beļcovas 80. dzimšanas dienas svinībām, kurās piedalījās gleznotājas Maija Tabaka, Džemma Skulme, Lidija Auza un citas Latvijas mākslas pasaules personības.

R. Sutas un A. Beļcovas muzeja interjers un pastāvīgā ekspozīcija. 2021. Foto: Photo Agency F64

R. Sutas un A. Beļcovas muzeja interjers un pastāvīgā ekspozīcija. 2021. Foto: Photo Agency F64

R. Sutas un A. Beļcovas muzeja interjers un pastāvīgā ekspozīcija. 2021. Foto: Photo Agency F64
R. Sutas un A. Beļcovas muzeja interjers un pastāvīgā ekspozīcija. 2021. Foto: Photo Agency F64

Iedvesmojoties no mākslinieku sūtītām vēstulēm un pastkartēm, ikviens SBM apmeklētājs, bet it sevišķi bērni, no plkst. 19.00 līdz 22.00 varēs pievienoties radošajai darbnīcai "Uzzīmē savu pastmarku!", lai izveidotu skaistu pastkarti un neatkārtojamu marku draugiem, ģimenes locekļiem vai citiem tuviem cilvēkiem.

Pirmo reizi Muzeju naktī piedalīsies ekspozīcija "Skulptūru mežs" Muzeju krātuvē,

kas būs atvērta no plkst. 17.00 līdz 22.00 (ieeja līdz 21.30), piedāvājot iepazīties ar Senās Grieķijas, Senās Romas un renesanses tēlniecības meistardarbu ģipša kopijām mūsdienīgā formātā.

Pastāvīgā ekspozīcija “Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi” Muzeju krātuvē. 2020. Foto: Kristiāna Zelča

Pastāvīgā ekspozīcija "Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi" Muzeju krātuvē. 2020. Foto: Kristiāna Zelča

Pastāvīgā ekspozīcija “Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi” Muzeju krātuvē. 2020. Foto: Kristiāna Zelča

Pastāvīgā ekspozīcija "Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi" Muzeju krātuvē. 2020. Foto: Kristiāna Zelča

Foto izstāde krātuves foajē ļaus ieskatīties "Skulptūru meža" tapšanas aizkulisēs, uzzināt, kā notika Mikelandželo "Mozus" – ekspozīcijas lielākās skulptūras – ceļojums uz jaunajām mājām, kā strādā restauratori utt. Turpat ģimenēm ar bērniem būs pieejama galda spēle un krāsojamās lapas, kas ciešā saistībā ar ekspozīciju padziļinās zināšanas par antīko un renesanses mākslu. Savukārt klases telpā Muzeju nakts mazākos apmeklētājus izklaidēs filmu studijas "Animācijas Brigāde" animācijas filmas, kas liks aizdomāties par rašanās, radīšanas un atrašanas tēmām.

Plkst. 18.30 un 19.30 interesenti aicināti doties gida vadītā ekskursijā "Skulptūru mežā", kurš pastāstīs par ekspozīciju, tās izveidi un atbildēs uz skatītāju jautājumiem.

No plkst. 18.00 līdz 20.00 par prieka mirkļu radīšanu Muzeju krātuves pagalmā rūpēsies Rīgas Cirka skolas audzēkņi. Būs iespēja vērot un arī pašiem izmēģināt žonglēšanu, braukšanu uz vienriteņa un citas neparastas aktivitātes. Klauna izdarības neatstās vienaldzīgus ne lielus, ne mazus Muzeju nakts dalībniekus.

Visi akcijas "Muzeju nakts" pasākumi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienībās ir bez maksas.

Atgādinām, ka, rūpējoties par mākslas darbu saglabāšanu, Muzeju nakts laikā apmeklētāju plūsma tiks ierobežota.

Par Muzeju nakti

2023. gadā vērienīgā Eiropas akcija "Muzeju nakts" Latvijā notiks jau 19. reizi, aicinot viesus iegriezties lielos un mazos muzejos it visur. "Muzeju nakti" tradicionāli kuplinās arī vairāki desmiti citu ar kultūras mantojumu saistītu institūciju sagatavotās aktivitātes. Festivāla organizētāji iesaka savlaicīgi iepazīties ar plašo piedāvājumu un izplānot katram savu "Muzeju nakts" maršrutu. Akcijas pasākumu programma ir apkopota interneta portālā.

Kopš 2005. gada akcija "Muzeju nakt" notiek ik gadu kādā no maija sestdienām vienlaicīgi daudzās Eiropas valstīs. Festivāla iniciators un koordinators ir Francijas Kultūras ministrija. Informācija par akciju Eiropas muzejos ir atrodama vietnē. Pasākums tradicionāli norit no sestdienas vakara plkst. 19.00 līdz svētdienas pirmajai rīta stundai. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas.

Akciju "Muzeju nakts" Latvijā organizē Latvija Republikas Kultūras ministrija sadarbībā ar Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālo komiteju.

Nāciet pie mums! Būsim priecīgi Jūs redzēt!

Pielikumā "Muzeju nakts pasākumu programma mākslas muzejos"