04.10.2023.

Pieejams audiogids ekspozīcijas “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991” iepazīšanai

Lai daudzpusīgāk iepazītu ekspozīciju “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izveidojis audiogidu latviešu un angļu valodās.

Ekspozīcija, kas kopš 2023. gada 3. februāra skatāma Mākslas muzeja galvenās ēkas 2. stāva kreisā spārna zālēs, vēsta par Latvijas laikmetīgās mākslas procesiem sociālpolitisko pārmaiņu laikā.

Jaunajā audio maršrutā apmeklētājiem ir iespēja noklausīties astoņus komentārus par izstādes mākslas darbos skartajām tēmām. Šīs pārdomas pievēršas gan Atmodas laika reālijām – rindām, tautas manifestācijām, Interfrontei un Berlīnes mūrim, gan arī joprojām aktuālām parādībām – feminismam, atkritumiem, pieminekļiem un televīzijai. Komentāru autori ir vēsturnieki Gustavs Stenga un Edgars Engīzers, feminisma teoriju pētniece Jana Kukaine, kultūrpētnieks Deniss Hanovs, ēdiena kultūras pētniece Astra Spalvēna, mākslas kuratore Solvita Krese, bijušais LTV ģenerāldirektors Jānis Holšteins un vides aktīviste Maija Krastiņa. Katrs no viņiem ir savas jomas speciālists, kas aplūko tēmu no individuāla – gan subjektīvi emocionāla, gan akadēmiski pētnieciska – skatupunkta. Šis materiāls ļauj plašāk iepazīties ar tā laika kontekstu, kā arī paraudzīties uz Atmodas perioda aktualitātēm šodienas acīm.

Audio komentārus ierunājuši ekspozīcijas kuratores Līna Birzaka-Priekule un Agnese Zviedre, kā arī aktieris Ritvars Toms Logins. Muzikālā noformējuma autore – Grieta Sīpola.

Audiogids tapis, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam.

Maršruts bez maksas pieejams muzeja mobilajā lietotnē un vietnē “SoundCloud”. LNMM lietotnē un vietnē “SoundCloud” pieejams arī otrs ekspozīcijas “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991” iepazīšanai veltītais maršruts “Vērotāji”. Tajā klausāmas rakstnieka Osvalda Zebra esejas par astoņiem tā laika vērotājiem – izstādē pārstāvētajiem māksliniekiem.

Mobilais ceļvedis kā atsevišķa sadaļa ir pieejams LNMM mobilajā lietotnē “Mākslas muzejs” latviešu un angļu valodās. Apmeklētāji aicināti bez maksas lejupielādēt mobilo lietotni savos viedtālruņos. Audiogida izmantošanai ekspozīcijā nepieciešams savs mobilais tālrunis un austiņas, taču šos stāstus var klausīties arī jebkurā citā vietā, kur nodrošināts interneta pieslēgums.

IevadsPar Berlīnes mūri. Gustavs Strenga, vēsturnieksPar Interfronti. Edgars Engīzers, vēsturnieksPar Atmodas laiku televīzijā. Jānis Holšteins, bijušais Latvijas televīzijas ģenerāldirektorsPar pulcēšanos. Solvita Krese, mākslas kuratore un kritiķePar pieminekļiem. Deniss Hanovs, kultūrpētnieksPar atkritumiem. Maija Krastiņa, vides aktīvistePar feminismu. Jana Kukaine, mākslas kritiķe, kultūras teorētiķe, feminisma teoriju pētniecePar rindām. Astra Spalvēna, ēdiena kultūras pētniece


Atbalsta

“SoundCloud” vietne

Jaunumu vēstkopa

Mākslas muzeju jaunumu saņemšana e-pastā