Preses relīzes

Indija – tradīciju zeme

Norises laiks 14.01.2023. - 08.04.2023.
Publicēts 03.01.2023.
Indija – tradīciju zeme Indija – tradīciju zeme

No 2023. gada 14. janvāra līdz 8. aprīlim Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) piedāvā izstādi “Indija – tradīciju zeme”.

Indija ir viena no vecākajām civilizācijām pasaulē, kuras kultūras mantojums balstās gadsimtiem ilgā vēsturē. Tas ir daudzveidīgs, tradīcijām un dažādām reliģijām bagāts, no paaudzes paaudzē saglabājot arī senās amatniecības prasmes.

Izstādes aktualitāti iezīmē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Indijas mākslas kolekcijas izpēte – apzināta tās veidošanās vēsture, pārskatīta ar Indijas mākslu saistītā terminoloģija un, sadarbojoties ar Indijas pētniecības institūciju Eka Archiving Services Ņūdelī, veikta kolekcijas pilnīga kontekstualizācija.

Interese par Indijas kultūru, literatūru, filozofiju, ētiku un reliģiskajām praksēm Latvijā parādījās 20. gadsimta pirmajā trešdaļā. Sākotnēji muzeja kolekcija bija neliela. Šobrīd, līdz ar vācbaltu diplomāta Karla Kēlera (Karl Köhler, 1942–2022) pēdējo gadu dāvinājumiem, LNMM krājumā ir vairāk nekā 500 darbi. Tā kļuvusi par lielāko Indijas mākslas kolekciju Baltijā.

Māksla un amatniecība ir klātesoša visos indiešu dzīves un kultūras aspektos – cilvēku mājokļos, reliģiskās ceremonijās un rituālos, apģērbos un aksesuāros, lietās, kas saistās ar brīvā laika pavadīšanu un ceļošanu. Indijas mājoklis apvieno gandrīz visu izstādē redzamo – atšķirīgā dizainā un tehnikās darinātas tekstilijas, virtuves piederumus, viesistabu iekārtojumam raksturīgos tējas trauku komplektus, ūdens krūkas un dekoratīvos priekšmetus.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Indijas kolekcijas reliģiskie un rituālie priekšmeti galvenokārt saistīti ar hinduismu. Liela daļa no tiem ir dievību atveidi, kas izgatavoti individuālām vai mājās praktizētām lūgšanām, amuleti un rituālu trauki.

Atbilstošs apģērbs un aksesuāri ir neatņemama ikdienas un svētku, reliģisku ceremoniju, kā arī dažādu izrāžu sastāvdaļa. Pateicoties ģeogrāfiskajai situācijai, kultūras un reliģiskajai daudzveidībai, katram reģionam ir savi īpaši krāsu salikumi, auduma, materiālu, apģērbu, rotu, apavu un somu darināšanas paražas.

Izstādē eksponēti ap 260 muzeja kolekcijas darbi, sniedzot ieskatu plašajā Indijas kultūras mantojumā. Ikviens no šiem priekšmetiem ir sarežģīts mākslas darbs ar izsmalcinātu ornamentu, motīviem un dizainu, kura izgatavošanas tradīcijas tiek pārmantotas.

Projekta vadītāja un izstādes kuratore:
Kristīne Milere, izstāžu kuratore / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
T: (+371) 60 001 344,
E:

Kuratore:
Baiba Uburģe, Ārzemju dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
T: (+371) 67 357 531,
E:

Kolekcijas pētniecība:
Eka Archiving Services Pvt. Ltd., Ņūdeli, Indija (www.ekaresources.com)
Īpašs paldies Pramodam Kumaram KG (Pramod Kumar KG), Anitai Džeikobsai Koši (Anita Jacob Koshy) un Aišvarjai A. Kiritai (Aishwarya A. Kirit).

Izstādes scenogrāfija:
Māris Ruskulis

Grafiskais dizains:
Kristīne Jansone

Izstādes izglītības programma:
Vita Ozoliņa, izglītības programmu kuratore /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
Anna Emsiņa, izglītības programmu kuratore/
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
Arta Pipcāne, izglītības programmu kuratore /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
Grieta Sīpola, izglītības un komunikācijas projektu vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs


Saistītās izstādes